Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) spouští ve spolupráci s Hospodářskou komorou hl. města Prahy jako jeden ze svých dalších projektů webový portál www.pracovnitrziste.cz, jehož cílem je zlepšit zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP) na trhu práce.

K vytvoření portálu Pracovní tržiště vedla NFOZP především stále komplikovaná situace na otevřeném trhu práce a absence prostředí, kde by se zaměstnavatelé a osoby se zdravotním postižením mohli setkat. Platforma slouží k seznámení zaměstnance a zaměstnavatele. NFOZP není zprostředkovatelem práce, ani pracovní agenturou, ale v rámci tohoto projektu spouští jen prostředí, kde se dva volné konce prostě spojí.  Protože ve velkém nikdo s jednou ani druhou skupinou dlouhodobě nepracuje, Pracovní tržiště chce v této oblasti prostě pomoci a je v kontaktu i s úřady práce.

„Portál Pracovní tržiště by měl tento problém vyřešit, protože zaměstnavatelé budou vědět, že se pohybují v prostoru, kde hledají práci hlavně lidé se zdravotním postižením.“

Web bude zároveň zajišťovat komfort pro lidi s handicapem při hledání práce a současně důrazně chránit jejich citlivá osobní data. Tudíž možný budoucí zaměstnavatel neuvidí na webu kompletní životopis, protože osobní data jsou šifrovaná, ale teprve po souhlasu zájemce o práci jsou mu informace poskytnuty.

„Budeme velmi aktivně oslovovat organizace a sociální služby, které pracují s osobami se zdravotním postižením. Vytipovali jsme si jich přes 2700 a od Merk.cz jsme obdrželi databázi s více jak 20 000 organizacemi na komerčním trhu, které by mohly zaměstnat OZP. Stejné to bude se zaměstnavateli. Navázali jsme spolupráci s pražskou Hospodářskou komorou. Hodně sázíme na to, že se zaměstnavateli budeme mít možnost aktivně spolupracovat, stejně jako s lidmi se zdravotním postižením.“

Jedním z důvodů, proč jsme vytvořili tuto platformu, byly i časté dotazy ze stran zaměstnavatelů z komerčního trhu práce na možnost zaměstnávání OZP a další otázky, které se týkají dané problematiky. Hlavním důvodem je, že zaměstnavatelé musí podle zákona zaměstnávat na každých 25 osob jednu osobu se zdravotním postižením, nebo platí pokutu do státního rozpočtu, či využívají systému náhradního plnění, které dodávají chráněné dílny zaměstnávající více než 50 % OZP. Nejlevnější a „nejčistší“ pro firmu je samozřejmě samotné zaměstnávání osob se zdravotním postižením. K zaměstnávání OZP lze samozřejmě ještě čerpat určité daňové úlevy. I toto bude předmětem poradenství v rámci Pracovního tržiště.

Zákoník práce je stejný pro člověka s handicapem i pro člověka zdravého. Jde pouze o smluvní dohodu dvou stran, která povede k oboustranné spokojenosti. Problém je v tom, že se velmi často lidé s handicapem podceňují, ale po velmi krátkém čase se ukáže, že jsou jedni z nejlepších zaměstnanců.“

Součástí pracovního tržiště jsou i poradny, jak pro budoucí zaměstnance, tak i zaměstnavatele. Všechny poradny jsou vázané na zaměstnávání osob se zdravotním postižením a jsou v nich k dispozici profesionálové z Hospodářské komory hlavního města Prahy, kteří dokáží poradit, jak se efektivně vypořádat s exekucemi, součástí je i právní poradna.

Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, který byl založen v roce 2007, vidí svůj význam především v odborných konzultacích, podpoře jednotlivců z řad osob se zdravotním postižením, firem, které postižené osoby zaměstnávají či chtějí zaměstnávat, a to napříč celou Českou republikou. Druhou rovinou je oblast legislativních změn, které mají dopad na trh práce a osoby se zdravotním postižením.

Stručná bilance uplynulých více jak desíti let fungování Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením ukazuje, že se NFOZP v českém a mezinárodním sektoru organizací věnujících se zaměstnávání osob se zdravotním postižením etabloval velmi úspěšně. Na poli zaměstnávání osob se zdravotním postižením je stabilním konzultantem a podporou pro ty, kteří potřebují pomoc v této oblasti. Jsme tu pro osoby se zdravotním postižením i pro zaměstnavatele, kteří chtějí zaměstnat nebo již zaměstnávají OZP.

NFOZP se jako jediný v ČR zabývá pouze zaměstnáváním OZP, a proto doufáme, že tento portál bude přínosem a cestou vylepšit situaci na pracovním trhu, a to chráněném i otevřeném. Z dílny NFOZP jsou i další projekty, které se snaží podporovat zaměstnávání OZP jako například ochranná známka Práce postižených (www.pracepostizenych.cz), Zdravotně postižený zaměstnanec roku (www.zamestnanecroku.cz) a další velmi úspěšný projekt Srdcerváči (www.srdcervaci.cz).

Tvoje IP: 18.118.1.232
2024-04-20 04:03