Aktuality

   

TISKOVÁ ZPRÁVA

k Slavnostnímu předávání Cen Mosty 2021

Národní rady osob se zdravotním postižením ČR v Hradci Králové

V úterý 24.5. 2022 se v Kongresovém centru ALDIS uskutečnil již 19. ročník Slavnostního předávání Cen MOSTY. Ceny MOSTY uděluje Národní rada osob se zdravotním postižením ČR v zájmu podpory aktivit přispívajících významným způsobem ke zlepšení postavení osob se zdravotním postižením a jejich participace, za mimořádnou aktivitu nebo čin ve prospěch těchto lidí.

Letošní předávání cen se konalo již popatnácté pod patronací Livie Klausové. Záštitu nad 19. ročníkem převzali předseda Vlády ČR Petr Fiala, senátor a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček a primátor Statutárního města Hradec Králové Alexandr Hrabálek.

Z více než pěti desítek návrhů na udělení cen MOSTY vybrala nominační komise, složená z členů předsednictva NRZP ČR, finalisty čtyř kategorií letošních cen MOSTY. Hodnotící výbor pak ve druhém kole rozhodl o vítězích v jednotlivých kategorií.

Vítězem I. kategorie – instituce veřejné správy – se stalo Statutární město Hradec Králové za výstavbu nového objektu pro rozvoj odlehčovacích služeb a za založení zapsaného ústavu. Cenu převzal z rukou bývalé první dámy a velvyslankyně ČR na Slovensku Livie Klausové primátor města Alexandr Hrabálek.

Vítězem II. kategorie – nestátní subjekt – se stala společnost Emil Frey za projekt HANDYCARS - komplexní program dopravní mobility pro osoby se zdravotním postižením. Cenu převzal zástupce společnosti z rukou místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Věry Kovářové.

Vítězem III. kategorie – osobnost hnutí osob se zdravotním postižením - se stal Pavel Hejhal. Pavel Hejhal je jedním z malířů, kteří malují ústy pro Nakladatelství UMÚN. Po autonehodě ochrnul na celé tělo a musí být neustále připojen na plicní ventilátor. Pavel svou tvorbou pomáhá získat prostředky i pro handicapované spoluobčany. Cenu Mosty předal senátor a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

Zvláštní cenu ve IV. kategorii převzali zástupci České televize Václav Myslík, ředitel výroby a Vladimír Salzman, vedoucí služeb pro smyslově postižené diváky, za vysoké navýšení tlumočení do českého znakového jazyka o desítky procent nad rámec povinností v době pandemické krize, z rukou handicapovaného profesionálního závodníka Rally Dakar a ambasadora Unicef Alberta Llovery.

V letošním roce se pořadatel rozhodl udělit mimořádnou cenu za výjimečně vstřícnou a dynamickou spolupráci směřující ve prospěch lidí se zdravotním postižením Společnosti Železnice Slovenskej republiky, jejíž zástupci převzali Cenu Mosty z rukou ministra dopravy ČR Martina Kupky.

Na akci vystoupili Helena Vondráčková a Felix Slováček.

Během slavnostního odpoledne proběhla také benefiční dražba dvou obrazů umělců malujících ústy a nohama.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na letošním Slavnostním předávání Cen Mosty.

Generálními partnery jsou: Královéhradecký kraj a Statutární město Hradec Králové. Hlavními partnery jsou: akciová společnost ASEKOL, společnost Altech a Nakladatelství UMÚN. Partnery akce jsou: Skupina Emil Frey, akciová společnost Innogy Česká republika, akciová společnost České dráhy, Nadace ČEZ, Energetický regulační úřad, státní organizace Správa železnic, akciová společnost Libeřské lahůdky, akciová společnost ČEPRO, akciová společnost Ostra Group, akciová společnost Škoda, agentura ROMAX. Poděkování patří Vyšší odborné škole zdravotnické a Střední zdravotnické škole Hradec Králové. Mediálním partnerem akce je časopis RESPEKT

Slavnostní udílení Cen MOSTY 2021 se uskutečnilo za finanční podpory Úřadu vlády ČR.

Více informací k Slavnostnímu předávání Cen Mosty naleznete na webových stránkách: https://nrzp.cz/cena-mosty/

 

Za NRZP ČR: Mgr. Sabrina Plisková, MPA

ředitelka Odboru komunikace

Vážení přátelé,

Vláda spustila nový web destnikprotidrahote.cz, kde se lidé dozvědí, na jakou podporu budou mít od státu nárok v době energetické krize a rostoucí inflace. K pomoci se řadí například příspěvek 5000,- Kč na jedno dítě, který by se mohl začít vyplácet o prázdninách, nebo navýšení důchodů nad rámec valorizace.

Na tomto odkazu: https://destnikprotidrahote.cz najdete podrobnosti o jednotlivé pomoci různým cílovým skupinám. Při kontrole uvedeného webu jsme zjistili, že deštník pomáhá lidem se zdravotním postižením pouze minimálně. Samozřejmě, že na lidi se zdravotním postižením se vztahuje například zvyšování důchodů, zvyšování životního minima a podobně, ale tyto věci se nedotýkají speciálních potřeb lidí se zdravotním postižením. Na webu je uvedeno Deštník pro ohrožené skupiny obyvatel, kde se uvádí, že byl schválen speciální příspěvek na mobilitu a zvláštní pomůcky. Při podrobnějším studiu však zjistíte, že žádný příspěvek na mobilitu ani zvýšení příspěvku na mobilitu nebyl schválen, pouze bylo schváleno navýšení hranice pro poskytnutí příspěvku na pořízení zvláštní pomůcky nižší, než 24 000,- Kč se poskytne tomu, kdo má příjem nižší než osminásobek životního minima jednotlivce nebo společně posuzovaných osob. Spoluúčast žadatele je ve výši 10 % z ceny pomůcky, nejméně však 1000 Kč. Dosavadní limit na tuto dávku byl 10 000,- Kč. Tato úprava však také musí být nejprve schválena novelou zákona č. 329/2011 Sb., o dávkách pro osoby se zdravotním postižením.

Vážení přátelé,

vzhledem k této skutečnosti NRZP ČR osloví všechny poslance, aby co nejdříve schválili návrh poslanců SPD, poslanecký tisk 119, který se týká příspěvku na mobilitu, kde poslanci navrhují jeho zvýšení na 825,- Kč. Vyzýváme vás, abyste se také obraceli na vaše poslance s tím, že je žádáte, aby tento zákon byl co nejdříve projednán a schválen, aby došlo ke zkrácení lhůt pro projednání. Vláda sice uvažuje o zvýšení příspěvku na mobilitu, ale zatím se neodhodlala k žádnému konkrétnímu návrhu. Proto si myslíme, že je nutné, abychom byli aktivní.

Mgr. Václav Krása, předseda NRZP ČR

Z informace NRZP upravil Dr. Jindřich Fanta, místopředseda KB ČR

   

Přihlášení a registrace  

   

Novinky e-mailem  

   

FAQ - časté dotazy  

   

Počet přístupů  

4185921
Dnes
Včera
Tento týden
Minulý týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkem
1807
4212
17788
4159474
9645
67356
4185921
Tvoje IP: 35.172.224.102
2022-12-04 21:48
   

Plán akcí

   

Sponzoři a dárci

   

Ze společných akcí

   

Účetní uzávěrka

   
enfrdeitptrues
© Klub bechtěreviků ČR z.s.